Informace o otevření poradny pro pečující v Třinci

5. června 2020, 09:34 | Charita Třinec otevírá od června 2020 „Poradnu pro pečující“, v níž bude poskytovat zdarma poradenské služby pro seniory, osoby se zdravotním postižením či osoby, které o ně pečují. Jestliže se doma staráte o svého blízkého a potřebujete poradit či pomoci, využijte nové poradny na ul. Přátelství 1009 na Kamionce v Třinci (budova bývalé pošty), kde funguje Charitní bazárek a jeho součástí je nyní i poradna nebo si domluvte individuální konzultace v domácím prostředí.

Více v článku a příloze.

Charita Třinec pomáhá svým klientům asistenční služby, jejich rodinným příslušníkům a dalším pečovatelům, kteří se starají o osobu blízkou a mnohdy se v závažné situaci sami ocitají. Během nouzové stavu se zaměstnanci Charity sami zapojili a za podpory dobrovolníků přebudovali jednu velkou místnost v prostorách Charitního bazárku na Kamionce v Třinci a od června zde bude fungovat „Poradna pro pečující“. Budou zde probíhat individuální i skupinové ukázky péče o nemocného nebo seniora, praktické poradenství a nácvik péče.
„Dlouhodobé poskytování péče je fyzicky a psychicky velmi náročné, pečující nemají čas na svůj osobní život, což vede ke zhoršení jejich zdraví, těžko lze být najednou v práci i pečovat, dochází ke kolizím v rodině, k nejistotě z budoucna nebo ze zdravotního stavu opečovávaného“, vysvětluje paní Magdalena Kněžíková, vedoucí charitní asistenční služby.
Lidem, kteří pečují o osobu blízkou, nabízí Charita Třinec službu osobní asistence, aby si mohli při neustálém pečování odpočinout. „Víme velmi dobře, v jak složité situaci se tito pečující nacházejí, jejich práce je nesmírně záslužná, i když společensky nedoceněná, proto jim chceme pomoci, buď odlehčením služby charitní osobní asistenční službou, nebo komplexní podporou v Poradně pro pečující“, popisuje vedoucí charitní asistenční služby.
Sociální pracovník poradny radí, jak se na péči o blízkou osobu připravit, co je důležité zařídit, předvede, jak se správně používají kompenzační pomůcky a vysvětlí zásady správného polohování na lůžku. Pomůže pečujícím zorientovat se v systému dávek, s vyřízením invalidního důchodu, dávek pro osoby se zdravotním postižením a také se spoustou dalších záležitostí, které se s péčí o osobu blízkou pojí.
Nová poradna sídlí v Třinci na Kamionce, ulice Přátelství 1009. Otevřeno ve středu od 9 do 11 hodin. Kontaktní osobou je Bc. Marta Bezecná. Podrobnější informace lze najít na webových, případně facebookových stránkách Charity Třinec.
Na financování Poradny pro pečující se podílí Moravskoslezský kraj.

Informace z OÚ

Potřebuji si vyřídit