Informace o změně jízdních řádů od 30.8.2020

1. září 2020, 11:02 | Obecní úřad Písečná informuje, že od termínu celostátních změn jízdních řádů dne 30. 8. 2020 byly provedeny změny jízdních řádů ve vnitrostátní veřejné linkové osobní dopravě.

Moravskoslezský kraj nás v měsící srpnu informoval o změnách ve veřejné linkové dopravě, kterou financuje a objednává. Od března letošního roku došlo ze strany kraje k výraznému navýšení kompenzací dopravcům, kteří zajišťují dopravní obslužnost kraje v závazku veřejné služby.

Na navýšení kompenzací měla zásadní vliv pandemie koronaviru SARS-CoV-2, a s související doprovodná opatření státu a přijatá mimořádná opatření k zamezení dalšího šíření. V této krizové situaci došlo k celkovému poklesu cestujících, kteří z preventivních důvodů využívali individuální dopravu, či tzv. home office, a v neposlední řadě to bylo omezení školní výuky, což mělo za následek propad v tržbách dopravců.
Moravskoslezský kraj si je velmi dobře vědom důležitosti zajištění kvalitního zajištění dopravní obslužnosti kraje, ale s ohledem na aktuální rozpočtovou situaci kraje z důvodu výrazného poklesu příjmů vlivem pandemie koronaviru SARS-CoV-2 přistoupil k optimalizaci spojů veřejné linkové osobní dopravy. Výpadek příjmů za letošní rok byl jen v autobusové dopravě ve výši 200 miliónů korun, což je zhruba polovina plánovaných tržeb. Dalších 50 miliónů je výpadek v železniční dopravě. Takovýto propad tržeb není krajský rozpočet schopen ustát, navíc v situaci, kdy vláda zamítla na rozdíl od obcí kompenzovat výpadek příjmu krajů.
Proto byly sníženy náklady na provoz autobusové dopravy, aby mohl být zachovám plošný rozsah základní dopravní dostupnosti. Na základě vyhodnocení frekvencí jednotlivých spojů připravil Koordinátor ODIS s.r.o. k termínu celostátních změn jízdních řádů 30.8.2020 optimalizaci jízdních řádů, která by měla přinést omezení výkonů v rozsahu cca 3 % na území celého kraje. Jedná se zejména o spoje duplicitní a opravdu nejméně využívané.

Podrobný rozpis změn spojů výše uvedených linek je uveden v příloze.

Aktuální jízdní řády naleznou cestující na www.portal.idos.czwww.jizdnirady.cz, www.kodis.cz,  nebo www.arriva-morava.cz.

Prosíme občany, aby v době od 30.08.2020 věnovali zvýšenou pozornost jízdním řádům autobusové dopravy.

Popis nejvýznamnější změn ve spojích obsluhujících Písečnou:

Zrušen spoj č. 35 s odjezdem v 10.05 ze zastávky Jablunkov, aut.st. do Písečná v pracovních dnech, nahrazen spojem v s odjezdem v 10.30 ze zastávky Jablunkov, aut. st., spoj do Bukovce, který bude veden přes Písečnou.

Nově zařazen spoj č. 34 s odjezdem z Písečné do Jablunkova v pracovních dnech v 8.20 od zastávky Písečná, škola, do Jablunkov, aut.st,

Zrušen spoj č. 36 v pracovních dnech s odjezdem od zastávky Písečná, škola v 8.42.

Zrušen spoj č. 80  s odjezdem 17.42 ze zastávky Písečná, škola do Návsí, žel. st. v pracovních dnech bez náhrady.

Zrušen spoj č. 85 s odjezdem v 20.35 v pracovních dnech z Jablunkov, aut. st. do Písečná bez náhrady.

Spoje byly zrušeny z důvodů nízké frekvence cestujících.