Přeskočit na obsah Přeskočit na menu

Výskyt velkých šelem na Jablunkovsku

20. dubna 2020, 16:42 | Upozorňujeme občany, především chovatele hospodářských zvířat na výskyt velkých šelem. Jedná s o možný pohyb vlků na území Slezských Beskyd a okolí Jablunkovského průsmyku. V současné době došlo k usmrcení velkého počtu chovaných ovcí v krátkém časovém intervalu především v katastru Bystřice, Nýdku a Vendryně. V posledních dnech byly pozorovány také v lokalitě Bahenec.

Mezi obecná doporučení patří větší obezřetnost a kvalitní ochrana. Ohrožena jsou zvířata, které nejsou ustájena ve chlévech, ale volně se pohybující na pastvinách. Mezi účinná opatření pro ochranu ovcí na pastvinách patří:
1. elektrický síťový ohradník nebo 4 5 drátů pod napětím o minimálním napětí 3,5 Kw a vybíjením energie 5 J. Nejspodnější drát musí být maximálně 15 20 cm nad zemí, aby byl plot zajištěn proti podhrabání (vlk nejčastěji plot překonává spodem – podlezením či podhrabáním).
2. zavíraní zvířat na noc do chléva, nebo tzv. koszorowani-uzavření do pevné ohrady na pastvině vytvořené ze silného pletiva, či dřeva, doplněného elektrickým ohradníkem ve výšce 15 cm nad zemí. Zabezpečit proti podhrabání zakotvením nebo upevněním pletiva k zemi
3. Doplňkem je použití zradidel, čili výstražných fáborek
4. Další doplňující opatření je strašák lidské postavy, obohacený o lidské pachy (vlasy, moč, parfémy). Ideální je, když se pravidelně na pastvině přemisťuje, čímž dochází k neustálým změnám, kterým vlk nedůvěřuje.
Více informaci k preventivním opatřením naleznete na www.navratvlku.cz a www.selmy.cz
V případě útoku, poranění a usmrcení zvířat neprodleně kontaktujte odbor životního prostředí v Jablunkově, a to před zahájením jakéhokoliv manipulace s usmrcenými zvířaty do 48 hodin.
Jelikož se jedná o státem chráněného živočicha, jsou dle platné legislativy vypláceny náhrady za škody způsobené na hospodářských zvířatech dle předem stanovených pravidel.
Vlci patří mezi velké šelmy lovící svou kořist zejména ve smečce. Když dojde k odstřelu nebo rozbití smečky, samostatní či nezkušení jedinci někdy jdou cestou nejmenšího odporu a útočí na hospodářská zvířata. Není nutné se vlků obávat, jelikož se lidem vyhýbají obloukem. K setkání člověka s vlkem v přírodě dochází výjimečně, protože se vlk vytratí dřív, než si ho někdo všimne.

Jan Michalik
Z Brzega z Piosku

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

icon

Uživatelské jméno:

Heslo:

Zapomenuté heslo