Přeskočit na obsah Přeskočit na menu

90 let od založení SDH Písečná

Historické fotografie SDH Písečná

11. listopadu 2016, 11:48 | Tento rok uplynulo 90 let od založení Sboru dobrovolných hasičů v Písečné. V obsahu najdete článek, který vyšel i v aktuálním čísle zpravodaje.

90 let o založení Sboru dobrovolných hasičů

V roce 1926 se občané Písečné rozhodli založit první dobrovolný hasičský sbor působící v naši obci. Mezi zakladatelé patřili Jan Kluz, Jiří Kantor, Pavel Byrtus, Josef Kolomazník, Josef Placzek, Jiří Hamrozi a další.

 

Vznik sboru měl pro osadu velký význam. V této době se na našem území vyskytovaly zejména dřevěné domy se stodolami a vznik požáru mohl způsobit veliké škody. Vybavení hasičů bylo v prvopočátcích velice skromné. První požární stříkačka, byla ruční stříkačka na koňský povoz. Ještě před 2. světovou válkou byla vybudována požární zbrojnice, která stála na místě stávající zbrojnice. Oproti návrhu z roku 1936, který počítal s výstavbou velké budovy se dvěma garážemi, zasedací místnosti a kanceláři správce, došlo z nejasných příčin k výstavbě mnohem menší budovy.

Po 2. světové válce v roce 1945 po osvobození Jablunkova, byl vytvořen národní výbor, který během krátké doby svolal bývalé členy hasičského sboru Jablunkova, Městské Lomné a Písečné na ustavující valnou hromadu. Za Písečnou byli tehdy zvoleni p. Kluz a p. Kolomazník, čímž došlo k obnovení činnosti hasičů.

 

Po válce dostal náš sbor od Jablunkova motorovou stříkačku značky Flader, v roce 1953 byl zakoupen starší nákladní automobil Praga RN, na který byla za pomocí řemeslníka a členů sboru zhotovená kabina pro osádku. Přestavba byla dokončená o v roce 1954. V témž roce pan Kluz zakládá první družstvo žen. V 60. letech se družstvo mužů a žen účastní soutěžích v okolních obcích a je uznávanou organizací v okolí. V roce 1962 bylo založeno žákovské družstvo, které se probojovalo i do krajské soutěže a v 70. létech se jako družstvo mužů úspěšně umísťovalo na pohárových soutěžích.

 

Mezi léty 1964 1966 došlo k přestavbě původní, již nevyhovující zbrojnice. Přestavba se prováděla brigádně vlastními silami. Materiál finančně pokryl městský národní výbor v Jablunkově. Na přestavbě bylo odpracováno 3870 hodin a výsledná podoba v zásadě odpovídá současnému vzhledu budovy.

 

O rok později, v roce 1967, se sbor zasloužil u vojenského útvaru Terezín, o získání terénního vozu Tatra 805. Kolem roku 1980 tatru vystřídal nákladní vůz značky Avia s plachtou, který soužil do roku 2000, kdy ho nahradil vůz Avia Furgon. Ten nám sloužil téměř do konce roku 2007, kdy jsme již jako samostatná obec odkoupili od obce Šilheřovice dopravní automobil Ford transit, který máme ve výbavě jednotky dodnes. Požární čerpadlo značky Flader bylo také postupně nahrazeno motorovou požární stříkačkou PS8 a následně PS12, která byla v pozdějších letech upravena na sportovní stříkačku s vyšším výkonem. Do výjezdové jednotky byla následně zakoupena starší požární stříkačka PS12 se zvýšeným sacím ústrojím.

 

S podporou obce se náš sbor k 90. výročí rozhodl pořídit hasičský prapor. V sobotu 8.10., při oslavách výročí sboru, se konala děkovná mše sv. před kapličkou sv. Isidora, při které byl prapor slavnostně požehnán. Oslavy pak pokračovaly projevy a předáním vyznamenání v našem kulturním domě. Prapor pro sbor důležitý symbolický a reprezentativní význam. V Jablunkovském okrsku jsme teprve 4. sborem, který ho vlastní. Prapor se bude vystavovat při různých slavnostních i smutečních událostech.

 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
 • Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná
  Historické fotografie SDH Písečná

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

icon

Uživatelské jméno:

Heslo:

Zapomenuté heslo